
OTOČAC - Ministrica poljoprivrede Marija Vučković je sa suradnicima u srijedu, 22. ožujka, u Zagrebu nazočila potpisivanju dobrovoljnog sporazuma o sprječavanju i smanjenju nastajanja otpada od hrane Zajedno protiv otpada od hrane, a riječ je o jednoj od važnih mjera Plana sprječavanja i smanjenja nastajanja otpada od hrane Hrvatskoj te reformske mjere Unaprjeđenje sustava doniranja hrane iz Nacionalnog plana za oporavak i otpornost.
Sporazum je potpisalo Ministarstvo poljoprivrede te predstavnici proizvođača i prerađivača hrane, trgovine, ugostiteljstva, znanstvene i akademske zajednice, jedinica lokalne i regionalne samouprave, neprofitnih organizacija i inicijativa te udruženja i tvrtki.
Sporazum trenutno broji 33 potpisnika, a za vrijeme njegovog trajanja od pet godina dostupan je za pristupanje novim potpisnicima.
Potpisnici se svojim potpisom dobrovoljno obvezuju na ulaganje napora u smanjenje otpada od hrane u svojim poslovnim procesima, doniranje hrane, ali i na aktivnu komunikaciju prema potrošačima. Na taj način sporazum obuhvaća cjeloviti lanac djelovanja, od proizvodnje i prerade hrane do kućanstava – priopćava Ministarstvo poljoprivrede.
M.K.


Biskup Kovač predvodio misu zadušnicu za žrtve iz jame Jazovke
JAZOVKA - Biskup Kovač propovijed je započeo opisnom slikom nastanka jame: „Kap po kap, voda je strpljivo oblikovala kamen, otvarala dubinu, stvarala prostor skriven ljudskom oku.“ Među ostalim je upitao je li jama „mogla slutiti da se gotovo sve na ovome svijetu može...

Završena izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe
ZAGREB - Na Hrvatskom vojnom učilištu Dr. Franjo Tuđman u petak je održana završna svečanost 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe.
Izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe provedena je od 15. rujna 2025. do 19. lipnja 2026. u Zagrebu,...