
OTOČAC – Ovih dana moglo se u 'hrvatskima' medijima pročitati tek tu i tamo kratka vjestica kako su oskrnavljene katoličke crkve u svijetu. Jedna od njih je crkva Blažene djevice Marije u mjestu Mišin Han kod Banje Luke. Čovjek je uzeo motornu pilu i navalio na vrata crkve, nanijevši veliku štetu. Ali, avaj, ubrzo rekoše da se radi o psihičkom bolesniku, a pravnici svugdje u svijetu uče 'da za ludo nema zakona', pa dakle niti kakve odgovornosti. Završen slučaj.
I u razvijenu i demokratskom svijetu, a valjda je Australija jedna takva zemlja, i u tom svijetu se dogodilo nešto što uzbuđuje vjerni narod. Na crkvi Blaženoga Leopolda Mandića u Sunshineu (Melbourne) zla ruka je ispisala po zidovima crkve ružne grafite tipa: „Opet smo došli“, „Srbija“, „Bog vas jebo“, uz znak s četiri ćirilična slova s. To je već drugi put u zadnjih mjesec dana kako je napravljeno nešto slično. Sve je prijavljeno policiji, a hoće li australska policija naići na počinitelja koji je 'psihički bolesnik', pokazat će vrijeme. Ili tamo vladaju neki drugi demokratski i pravni rezoni.
Pokušajmo okrenuti pilu naopako, što bi se dogodilo, kako bi reagirali hrvatski pisani i elektronički mediji kad bi crkve bile zamijenjene, umjesto katoličkih da su pravoslavne? Odgovor znamo, sve bi vrištalo od velikih naslova na naslovnicama tiskovinama, naravno da bi se obilato govorilo o povampirenom ustaštvu i fašizmu, bila bi to udarna vijest u svim dnevnicima hrvatskih dalekovidnica. U to ne treba sumnjati. Uzimale bi se izjave mudrih glava, onih koji štite ravnopravnost 'naroda i narodnosti', filozofa lijevoga spektra, svašta bi tu bilo. Ovako – gotovo pa ništa. Luđaci učinili, a to se ne računa.
Na ovoj fotografiji je ruševina crkve Presvetog Trojstva u Otočcu nakon što je neki 'tamo daleko' zapališe i uništiše 15. rujna 1991. Doista impresivno djeluje, mora se priznati, ruševina – naravno. Pa počiniše li i to 'psihički bolesnici', je li i za njih vrijedi pravilo 'za ludo nema zakona'?
Pravo je to pitanje jer kako su stvari krenule u ovoj državi, mislimo da nismo daleko od toga da će janje biti krivo što je nizvodno 'uzmutilo vodu' vuku koji pije sa samoga izvora.
M. Kranjčević


Biskup Kovač predvodio misu zadušnicu za žrtve iz jame Jazovke
JAZOVKA - Biskup Kovač propovijed je započeo opisnom slikom nastanka jame: „Kap po kap, voda je strpljivo oblikovala kamen, otvarala dubinu, stvarala prostor skriven ljudskom oku.“ Među ostalim je upitao je li jama „mogla slutiti da se gotovo sve na ovome svijetu može...

Završena izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe
ZAGREB - Na Hrvatskom vojnom učilištu Dr. Franjo Tuđman u petak je održana završna svečanost 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe.
Izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe provedena je od 15. rujna 2025. do 19. lipnja 2026. u Zagrebu,...