
Poštovane sugrađanke i sugrađani,
najprije se želim zahvaliti svima Vama koji ste u nedjelju, po prilično lošem vremenu, izašli na referendum o UPU Luke Novalja i iskoristili svoje građansko pravo o izjašnjavanju o ovako važnoj stvari kakav je UPU Luke Novalja.
Kao gradonačelnik izabrao sam teži, ali dugoročno jasan i održiv, način obnašanja ove časne i odgovorne dužnosti u smislu otvorenosti i javnosti u svom radu, kao i da ću sve važnije odluke donositi u konzultacijama s Vama, svojim sugrađanima, kroz široke javne rasprave uključujući i referendum. A odluka o uređenju Luke Novalja jest važna odluka i ona je zaslužila najširu raspravu i ovaj referendum koji je pokazao nekoliko važnih stvari:
Prvo, referendum u Hrvatskoj u bilo kojoj lokalnoj zajednici, uz ovakve zakonske odredbe vrlo teško može uspjeti bilo gdje. Primjera je popriličan broj, a da ne govorimo o apsurdnoj situaciji razlikovanja nacionalnog i lokalnih referenduma. Tako ispada da je hrvatsko pridruživanje EU moglo izglasati četrdesetak posto hrvatskih građana, dok sličan postotak građana Novalje ne može izglasati odluku o uređenju svoje luke na lokalnom referendumu.
Drugo, na referendum su se odazvali naše sugrađanke i sugrađani u velikom broju, ali na žalost prema zakonskim odredbama još uvijek nedovoljnom da bi referendum bio pravovaljan.
Treće, najveći dio onih koji su izašli na referendum, njih preko 80% glasali su za UPU Luke Novalja. Njihovu volju poštujem i zahvaljujem im se na podršci ovom projektu. Naravno, zahvaljujem se i onim našim sugrađanima, koji su izašli na referendum i glasali protiv, te tako iskoristili svoje građansko pravo iskazivanja vlastitog stajališta o projektu. Izražavam žaljenje što se dio političkih struktura upregnuo u organiziranu opstrukciju i bojkot referenduma, koristeći različita sredstva i pritiske na naše sugrađane.
Četvrto, birački popisi u kojima imamo skoro jednu četvrtinu nerezidenata, odnosno ljudi koji su u Novalji prijavljeni radi ostvarivanja nekih drugih prava i koristi, su otežavajuća okolnost kako u izbornim procesima tako i u organizaciji referenduma. U tom smislu podržavam nakanu Ministarstva uprave u Ministarstva unutarnjih poslova da se jednom za uvijek utvrdi realno stanje sa stalnim boravkom u svim našim mjestima, u cijeloj zemlji kako bi se sadašnjom izbornom matematikom prestalo davati krivu sliku o brojnosti, odnosno političkom i izbornom aktivizmu neke sredine.
Za kraj mogu još jedanput ponoviti kako je ovaj referendum za mene osobno uspio jer su građani koji stvarno žive na području našeg Grada, u velikom broju iskoristili svoje građanskom pravo i iskazali vlastito stajalište o predloženom projektu UPU Luke Novalje, i da, što je vrlo jasna i snažna politička poruka, najveći dio naših sugrađana glasao za UPU Luke Novalja.
Vjerujem i nadam se da ćemo javni i politički prostor naše Novalje, zajedno sa našim mladima koji polako ulaze u političku arenu, ubuduće sve više bistriti i profilirati argumentima i razvojnom logikom a manje jeftinim politikanstvom i kukavičkim podmetanjima.
Ante Dabo, gradonačelnik


Biskup Kovač predvodio misu zadušnicu za žrtve iz jame Jazovke
JAZOVKA - Biskup Kovač propovijed je započeo opisnom slikom nastanka jame: „Kap po kap, voda je strpljivo oblikovala kamen, otvarala dubinu, stvarala prostor skriven ljudskom oku.“ Među ostalim je upitao je li jama „mogla slutiti da se gotovo sve na ovome svijetu može...

Završena izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe
ZAGREB - Na Hrvatskom vojnom učilištu Dr. Franjo Tuđman u petak je održana završna svečanost 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe.
Izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe provedena je od 15. rujna 2025. do 19. lipnja 2026. u Zagrebu,...