
Prvi festival ojkače kojeg je 2015. godine organiziralo Srpsko kulturno društvo Prosvjeta iz Zagreba, naprasito je prekinula skupina hrvatskih branitelja – pravaša koji su prekinuli izvođenje „ojkače” pjesmom „Oj, hrvatska mati”.
O nastupu kulturnih društava s područja Banovine, BiH i Beograda, branitelji koji su tada prekinuli festival kazali su slijedeće:
“Petrinja kao vjekovni hrvatski grad natopljen krvlju hrvatskih branitelja, danas “ugošćuje” četnike preobučene u narodne nošnje iz Beograda. Petrinju su branili ljudi koje je vole bez obzira na opredijeljenost i nacionalnost, a ovi koji danas dolaze su rušitelji i ubojice ovog grada.
Ojkače su na Banovini simbol zla i uništenja, to je festival nemoći i nepravde. Očito netko iz vladajuće garniture nema razumijevanja. Oprostiti da, ali zaboraviti nikada”
“Ojkanje koriste isključivo za provokaciju”
Petrinjski branitelji ovoga puta nešto su svjesniji kako je „ojkača” i hrvatska tradicionalna baština. Petrinjskim ojkačima zamjeraju što su pjevali o ubojstvu Tuđmana i Bobetka u okupiranoj Petrinji, a danas to žele prikazati kao kulturnu baštinu.
Smetaju im i još dvije bitne stvari. Prva, što je SKD prosvjeda koncert prvotno na plakatima najavila u ”Društvenom domu” izbjegavajući riječ “Hrvatski dom”, kako se službeno zove i, drugo, što se festival najavili za 25. lipnja kad se u gradu podiže spomenik Franji Tuđmanu i obilježava stradanje stanovnika Petrinje u Domovinskom ratu.
„Žalosno je da u danima kada se u Petrinji počinju komemorirati najteža stradanja, opetovano vraća ona ista „ojakča“ uz koju se slavilo protjerivanje Hrvata petrinjskoga kraja koncem kolovoza i rujna 1991. godine.
U gradu koji pokušava uspostaviti kvalitetan suživot Hrvata i srpske nacionalne manjine, ovakvo neodgovorno ponašanje organizatora smotre nikako ne doprinosi uspostavi povjerenja među građanima, već otvara bolne rane koje još uvijek nisu zacijelile, kako u Petrinji tako i u drugim područjima koja su bila izložena velikosrpskoj agresiji.
Zloupotreba ojkavice za jednonacionalno okupljanje jedino se može shvatit kao provokacija i atak na suživot građana Banovine, jer ojkanje, ganga i rera nisu ekskluzivno vlasništvo Srba, već zaštićena kulturna baština Republike Hrvatske od 2009. godine, a koja se njeguje u mnogima hrvatskim kulturno – umjetničkim društvima od Cetinske krajine, Like, Primorja, Kvarnera i Istre, a koju bi vrlo rado vidjeli i čuli u Petrinji.
Nikako poput ove sa snimke „Srpske radio Petrinje“ snimljene 1991. u danima kada se slavilo privremeno zaposjedanje tog grada.
G. Matković/Maxportal


Biskup Kovač predvodio misu zadušnicu za žrtve iz jame Jazovke
JAZOVKA - Biskup Kovač propovijed je započeo opisnom slikom nastanka jame: „Kap po kap, voda je strpljivo oblikovala kamen, otvarala dubinu, stvarala prostor skriven ljudskom oku.“ Među ostalim je upitao je li jama „mogla slutiti da se gotovo sve na ovome svijetu može...

Završena izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe
ZAGREB - Na Hrvatskom vojnom učilištu Dr. Franjo Tuđman u petak je održana završna svečanost 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe.
Izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe provedena je od 15. rujna 2025. do 19. lipnja 2026. u Zagrebu,...