
Na novinarski upit razmišlja li Vlada da se tzv. povlaštene mirovine, koje se nisu financirale iz rada, a isplaćuju po posebnim propisima, izdvoje u poseban fond, Pavić je rekao kako će se ići u njihovu reviziju, podsjetivši da još ima 13.000 mirovina iz NOB-a, koji je završio prije 75 godina.
Ministar rada i mirovinskoga sustava Marko Pavić izjavio je u utorak da je i dalje spreman na razgovor sa sindikatima o mirovinskoj reformi, te ih javno pozvao na dodatne razgovore, o čemu im je uputio i dopis, pa se nada će “ponovno sjesti za stol”.
Upitan je li Vlada spremna na neke ustupke sindikatima, Pavić je najavio da mirovinski paket ide u raspravu pa će se vidjeti hoće li biti još amandmana i na koji način ga poboljšati, ali reforma je u visokoj fazi finalizacije.
Paket je apsolutno usuglašen s koalicijskim partnerima i mnogim dionicima, razgovarano je s financijskom industrijom, socijalnim partnerima i zainteresiranom javnošću. Četiri mjeseca smo provodili intenzivne konzultacije. Nama je bitno da postignemo povećanje mirovina, održivost javnih financija i da niti jedna skupina sadašnjih i budućih umirovljenika ne bude diskriminirana, rekao je Pavić.
Na novinarski upit razmišlja li Vlada da se tzv. povlaštene mirovine, koje se nisu financirale iz rada, a isplaćuju po posebnim propisima, izdvoje u poseban fond, Pavić je rekao kako će se ići u njihovu reviziju, podsjetivši da još ima 13.000 mirovina iz NOB-a, koji je završio prije 75 godina.
Imamo različite sustave, napravit ćemo analizu pa ćemo vidjeti, najavio je Pavić nakon potpisivanja ugovora o dodjeli bespovratnih novčanih sredstava za projekt “e-Poslovanje” u Ministarstvu uprave.
Podsjetio je kako je godišnji deficit mirovinskog sustava 17 milijardi kuna, a 6 milijardi kuna je trošak Drugog mirovinskog stupa.
Cilj je mirovinske reforme da mirovine budu veće, da imamo opstojnost i dugoročnu održivost javnih financija i da ne diskriminiramo ni jednu skupinu umirovljenika. Ako se ne bi išlo u reformu, mirovine građana rođenih nakon 1962. godine, koji iduće godine idu mirovinu, bile bi od 600 do 700 kuna niže, poručio je.
Najavio je da će sadašnjim umirovljenicima mirovine i dalje rasti, te podsjetio da su u prve dvije godine Vladina mandata mirovine rasle za 6,39 posto, iako je obećano da će u cijelom mandatu porasti za 5 posto.
Narod.hr


Biskup Kovač predvodio misu zadušnicu za žrtve iz jame Jazovke
JAZOVKA - Biskup Kovač propovijed je započeo opisnom slikom nastanka jame: „Kap po kap, voda je strpljivo oblikovala kamen, otvarala dubinu, stvarala prostor skriven ljudskom oku.“ Među ostalim je upitao je li jama „mogla slutiti da se gotovo sve na ovome svijetu može...

Završena izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe
ZAGREB - Na Hrvatskom vojnom učilištu Dr. Franjo Tuđman u petak je održana završna svečanost 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe.
Izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe provedena je od 15. rujna 2025. do 19. lipnja 2026. u Zagrebu,...