
U spomen na stravične komunističke zločine u Gračanima i Podsljemenu u Zagrebu je u nedjelju 19. svibnja bila komemoracija i slavljena Sveta misa za nevine žrtve. Misno slavlje je u nazočnosti mnoštva vjernika, članova braniteljskih udruga, predstavnika vlade i grada Zagreba održao dr. fra Mario Knezović, hercegovački franjevac.
Svoju propovijed koja je izazvala po završetku buran pljesak je započeo pjesmom „Mojsije“ S.S. Kranjčevića „”Izvedi narod moj, o Gospode, izvedi ga iz ropstva zlopatna i skini mu sa vjeđa pospanih još onu mrenu tvrdu, zlokobnu, što zastire sad oči njegove!“ Donoseći sliku trenutka kad Isus s križa govori da je žedan, a zločinci mu daju žuči da pije, fra Mario je naglasio da su ove nevine žrtve, među kojima je i 30 učenika na pragu punoljetnosti, žedne istine.
Kako bi argumentirano potkrijepio teze o strašnim partizanskim zločinima nakon 1945. fra Mario je citirao dopis tadašnjega šefa Ozne Aleksandra Rankovića u kojem piše: „Vaš rad u Zagrebu je nezadovoljavajući. Za 10 dana u oslobođenom Zagrebu streljano je samo 200 bandita. Iznenađuje nas ova neodlučnost za čišćenje Zagreba od zlikovaca. Radite suprotno od naših naređenja jer smo rekli da radite brzo i energično i da sve svršite u prvim danima.“ Potpis zločina ponada Zagreba i u Zagrebu isti je onom potpisu ubojica koji su pod znakom petokrake ubijali nevine na Ovčari.
Stanjem zločina bio je zatečen i osvjedočeni antifašist Bogdana Radica koji je dolazeći nakon svršetka rata u Zagreb zapisao: „Zakon je bio strojnica, i tko je imao više streljiva o pojasu, taj je bio i jači u odnosu prema nezaštićenu pojedincu. Biti Srbin u to vrijeme značilo je biti vlast.“ Ističući tu tvrdnju Bogdana Radice propovjednik se zapitao kako je moguće da i danas potomci ovakvih ideja likuju nad ubojstvima bez suda i presude? Kako je moguće da bivši predsjednik Josipovih smatra da je ubojstvo svećenika i fratra legitimni cilj?
(…)
Tražeći od odgovornih da čuvaju vrednote na kojima je stvorena stvarna sloboda i neovisna Domovina fra Mario je kazao: „Vrijeme za svjedoke i izdajnike. Vrijeme za zatajenje i posvjedočenje, vrijeme za priklanjanje moćnicima i vrijeme otklanjanja od moćnika. Vrijeme velikih ljudi i sitnih duša. Vrijeme je lažnoga predstavljanja i nedovoljne odlučnost u borbi za vrednote naroda. Vlast se često ponaša kao stečajni upravitelj duhovnih, moralnih i nacionalnih vrednota.
Državom se, s jedne i druge strane granice (Hrvatska i BiH), vlada kao „of short“ kompanijom za vlastite interese i probitke.“ Ističući medijsku propagandu, važno je, kaže fra Mario da budemo na tragu onoga što je kazao blaženi Stepinac kako mogu imati sve medije i radiopostaje, ali neće ovladati našim srcima. „Rat smo dobili, ali Domovinu ideološki nismo oslobodili… Mentalni komunizam je postao punoljetan i prijatelji ovih zločina u Gračanima su se razmahali. Hrvatsku se proziva za klerofašizam i radikalno desničarstvo, a zapravo jedini proces koji se događa na hrvatskoj sceni je afirmacija komunističkoga mentaliteta – proces komunizacija.“, istaknuo je fra Mario.
(…)
Kamenjar.hr


Biskup Kovač predvodio misu zadušnicu za žrtve iz jame Jazovke
JAZOVKA - Biskup Kovač propovijed je započeo opisnom slikom nastanka jame: „Kap po kap, voda je strpljivo oblikovala kamen, otvarala dubinu, stvarala prostor skriven ljudskom oku.“ Među ostalim je upitao je li jama „mogla slutiti da se gotovo sve na ovome svijetu može...

Završena izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe
ZAGREB - Na Hrvatskom vojnom učilištu Dr. Franjo Tuđman u petak je održana završna svečanost 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe.
Izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe provedena je od 15. rujna 2025. do 19. lipnja 2026. u Zagrebu,...