ZAGREB - U Domu Hrvatske vojske „Zvonimir“ u Zagrebu u petak, 26. kolovoza, održan je svečani prijam 60 kadeta u djelatnu vojnu službu kadeta 15. i 16. naraštaja Hrvatskog vojnog učilišta “Dr. Franjo Tuđman”.
Rješenja o prijmu kadetima uručio je ministar obrane Mario Banožić, koji je u obraćanju istaknuo kako je svaki od kadeta svojim posebnostima, znanjima i vještinama neprocjenjivo važan za Ministarstvo obrane i Hrvatsku vojsku.
-Posebno pozdravljam spremnost za pridruživanje Hrvatskoj vojsci u vremenima novih sigurnosnih izazova za suvremeni svijet. Obučenost i izobrazba našeg djelatnog sastava temelj su i jamac sigurnosti Domovine. Nemojte dozvoliti da itko ugrozi ime Domovine za koju su se hrvatski branitelji izborili, slobodu i samostalnost u kojoj danas živimo. Vi ste budućnost Hrvatske vojske, ali i njezine buduće vođe - poručio je ministar Banožić.
Govoreći o Sveučilištu za obranu i sigurnost, ministar Banožić je naglasio kako je transformacija Hrvatskog vojnog učilišta u Sveučilište za obranu i sigurnost “Dr. Franjo Tuđman” od posebnog državnog interesa te da se ulažu značajni napori kako bi se sustav vojnog obrazovanja podigao na višu razinu. -Vlada je to prepoznala i osnivanjem Sveučilišta stvaraju se ključni uvjeti za daljnji razvoj sposobnosti Hrvatske vojske i vojnog umijeća kao znanosti - kazao je ministar obrane.
-Odlučili ste da vaš životni poziv bude obrana Domovine, što je iznimno časna i odgovorna dužnost. Postajete dio organizacije koja, zbog očekivanja građana, zbog svojih misija i zadaća, zbog svog etičkog kodeksa, mora biti elitni dio hrvatskog društva. Iskreno vjerujem da ćete i vi pridonijeti tom cilju, jer vašim smo dolaskom svi mi zajedno postali bolji, te još malo pametniji i mlađi. Svi vi koji danas završavate jednu fazu svog školovanja u Hrvatskoj vojsci predstavljate zajednički uspjeh sustava vojne izobrazbe. Prije svega, to je vaš osobni uspjeh, vaše osobno postignuće na koje imate pravo biti ponosni. U ime pripadnika Hrvatske vojske i u svoje osobno ime svim kadetima 15. i 16. naraštaja čestitam od srca - poručio je načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske admiral Robert Hranj.
Kadetkinje i kadeti složili su se kako je posebna čast biti dio obitelji Hrvatske vojske te vjeruju da će stečena znanja i vještine uspješno koristiti za daljnja napredovanja i profesionalni razvoj.
U 15. naraštaju studijske programe završilo je 38 kadeta, od toga zvanje magistra vojnog inženjerstva steklo je 23 kadeta, a 15 kadeta je steklo zvanje magistra vojnog vođenja i upravljanja.
U 16. naraštaju studijske programe završilo je 22 kadeta od toga zvanje prvostupnika vojnog inženjerstva steklo je 5 kadeta, a 17 kadeta steklo je zvanje prvostupnik vojnog vođenja i upravljanja.
Kadeti se u djelatnu vojnu službu primaju dana 1. rujna 2022., dodjeljuje im se prvi časnički čin poručnika odnosno poručnice i bit će raspoređeni na početne časničke dužnosti u Oružanim snagama Republike Hrvatske.
MO/M.K.
Foto: MO


Biskup Kovač predvodio misu zadušnicu za žrtve iz jame Jazovke
JAZOVKA - Biskup Kovač propovijed je započeo opisnom slikom nastanka jame: „Kap po kap, voda je strpljivo oblikovala kamen, otvarala dubinu, stvarala prostor skriven ljudskom oku.“ Među ostalim je upitao je li jama „mogla slutiti da se gotovo sve na ovome svijetu može...

Završena izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe
ZAGREB - Na Hrvatskom vojnom učilištu Dr. Franjo Tuđman u petak je održana završna svečanost 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe.
Izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe provedena je od 15. rujna 2025. do 19. lipnja 2026. u Zagrebu,...