
OTOČAC – Eto, prošlo je već pet godina otkako je Europski parlament usvojio 19. rujna 2019. rezoluciju Važnost europskog sjećanja za budućnost Europe, kojom je osudio i izjednačio nacističke i komunističke zločine kao i zločine svih ostalih režima.
A ta rezolucija veli da su nacistički i komunistički režimi provodili masovna ubojstva, genocid, deportacije i doveli do nezapamćenih gubitaka života i slobode u 20. stoljeću u dotad neviđenim razmjerima u ljudskoj povijesti. Također se pozivaju sve države članice EU-a da provedu jasno i principijelno preispitivanje zločina i djela agresije koje su počinili totalitarni komunistički režimi i nacistički režim.
I još je iskazala zabrinutost jer u javnim prostorima nekih država članica (parkovima, trgovima, ulicama itd.) i dalje postoje spomenici kojima se veličaju totalitarni režimi.
Tako je rekla Europa, Europski parlament. A Hrvatska se ponaša kao da se to na nju ne odnosi, kao da nije članica tog „elitnog“ i pravdoljubivog društva. Kao da se nije ni dogodila 1990., kao da je usnula poput Trnoružice i čeka svoga princa da je probudi nakon stotinu godina - u komunizmu.
Ova se rezolucija u Hrvatskoj selektivno spominje, spominje se samo osuda nacističkih zločina, komunističkih (Titine i partijske) nikako, dapače može se čuti da su ti zločini bili „iz osvete“ (dakle opravdani), da su se pobjednici „morali izživjeti“ osobito nad Hrvatima (dakle opravdano), da je Goli otok bio human i plemenit za sve one koji su „zastranili“ s partijskog puta (dakle opravdano), kako se ne smije dirati u brojne Titine ulice i trgove, a kamoli u njegove spomenike (dakle opravdano). Onaj u Kumrovcu će vjerojatno nadživjeti i ljudsku civilizaciju jer okuplja sve te totalitariste lijevog spektra iz godine u godinu. Čak se može čuti kako treba pomno brinuti o svim komunističkim spomenicima, da ih čak treba obnavljati, njima se dičiti. Svašta se u Hrvatskoj čuje. Jer Hrvatska je gluha na komunističke zločine, ni čuti za njih. I mi onda Europa!? Ma koja Europa, mrkli mrak.
A i za razumjeti je to, može socijalizam (komunizam) iz Hrvatske, ali ne može iz nas. Mojsije je vodao židovski narod pustinjama ravnih 40 godina da zaboravi pune egipatske lonce, i Hrvatskoj se približava tih 40 godina, hoće li „novi Mojsije“ u Hrvatskoj uspjeti da Hrvati zaborave jugovićke prazne lonce, pričat će oni koji dožive tu obljetnicu. A nema dugo do nje, nema.
M.K.


Biskup Kovač predvodio misu zadušnicu za žrtve iz jame Jazovke
JAZOVKA - Biskup Kovač propovijed je započeo opisnom slikom nastanka jame: „Kap po kap, voda je strpljivo oblikovala kamen, otvarala dubinu, stvarala prostor skriven ljudskom oku.“ Među ostalim je upitao je li jama „mogla slutiti da se gotovo sve na ovome svijetu može...

Završena izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe
ZAGREB - Na Hrvatskom vojnom učilištu Dr. Franjo Tuđman u petak je održana završna svečanost 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe.
Izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe provedena je od 15. rujna 2025. do 19. lipnja 2026. u Zagrebu,...