
OTOČAC - Ministarstvo obrane provest će od 18. ožujka do 17. svibnja redovno godišnje uvođenje u vojnu evidenciju vojnih obveznika u Hrvatskoj.
Riječ je o redovnoj aktivnosti koja se sukladno odredbama Zakona o obrani provodi svake godine, a odnosi se na zakonsku obvezu za sve hrvatske državljanine – muškarce koji u kalendarskoj godini navršavaju 18 godina i imaju prebivalište u Hrvatskoj.
Pojedinačni pozivi za upis u vojnu evidenciju dolazit će tijekom ožujka i travnja na adrese vojnih obveznika rođenih 2006. godine, a pozive će uputiti područni odsjeci za poslove obrane na čijem području osobe imaju prebivalište. Pozvane osobe obvezne su se odazvati u zakazanom terminu te prilikom dolaska predočiti osobnu iskaznicu ili domovnicu i OIB.
Pozvane osobe trebaju eventualnu spriječenost dolaska na upis u vojnu evidenciju opravdati područnom odsjeku za poslove obrane, osobno ili putem roditelja ili članova uže obitelji.
Hrvatski državljani koji borave u inozemstvu uvođenje u vojnu evidenciju mogu provesti putem hrvatske diplomatske misije ili konzularnog ureda u državi u kojoj borave.
Također, osobe starijih godišta, koje do sada nisu upisane u vojnu evidenciju, mogu se i bez poziva javiti u područni odsjek za poslove obrane prema mjestu prebivališta – priopćava Ministarstvo obrane.
M.K.


Biskup Kovač predvodio misu zadušnicu za žrtve iz jame Jazovke
JAZOVKA - Biskup Kovač propovijed je započeo opisnom slikom nastanka jame: „Kap po kap, voda je strpljivo oblikovala kamen, otvarala dubinu, stvarala prostor skriven ljudskom oku.“ Među ostalim je upitao je li jama „mogla slutiti da se gotovo sve na ovome svijetu može...

Završena izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe
ZAGREB - Na Hrvatskom vojnom učilištu Dr. Franjo Tuđman u petak je održana završna svečanost 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe.
Izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe provedena je od 15. rujna 2025. do 19. lipnja 2026. u Zagrebu,...