
OTOČAC – Hrvatski radio Otočac možda broji svoje zadnje dane, kako stvari stoje za koji dan ovaj najstariji radio iz Ličko-senjske županije mogao bi otići u – prošlost. Tako je to odlučila gradska vlast, lokalni radio joj je valjda trošak pa zbog drugih korisnijih stvari bolje je prenamijeniti proračunska sredstva u druge svrhe. Pošteno, jasno to reći i stati iza takve odluke. A tu snagu ima otočki gradonačelnik Goran Bukovac, pa kome milo kome krivo. Istina je ipak ponešto drugačija, pozivanje na vlasničku strukturu, na nesuradnju, na transparentnost je samo bacanje prašine u oči, radi se o čistoj političkoj osveti i pokušaju da se jedan govorni medij – ugasi. Valjda po logici – bolje bez njega nego s njim, radijem.
Građanima nije svejedno što se radio gasi, svakog dana dolaze u HRO potpisivati peticiju za očuvanje radija, naravno da se još uvijek potpisuje i online peticija. Kako smo doznali, radi se o više tisuća potpisa za spašavanje radija, no čini se, da će peticija biti posve nemoćna, da će ostati vapaj javnosti u gluhu političku noć. Lipo.
A sve se to događa u rujnu (slučajno?), rujnu koji je 1991. bio biti ili ne biti za Otočac i okolicu, kada je HRO bio jedini medij koji je obavještavao javnost o ratnim zbivanjima i svim informacijama koje su bile građanstvu bitne. Kada je hrvatska javnost znala da dušmani nisu zauzeli Otočac jer HRO i dalje emitira svoj program. Evo, na današnji dan je fizički bila postrojena 133. brigada u Šumećici, to su ti slavni dani, i radio s njima. Stoga se postavlja pitanje, a što da nas pogode u skoroj budućnosti neki nemili događaji, vidimo da je budućnost svijeta krajnje neizvjesna, da se zvecka oružjem na sve strane, a HRO više ne postoji? Pustimo priče o elektroničkoj dostupnosti informacijama, to sve preko noći u takvim prigodama pada u vodu. Jadno.
Naravno da je Hrvatski radio Otočac predmet razgovora među građanstvom u gradu, svi komentiraju, svi se čude tom političkom ostrakizmu, ne mogu vjerovati, a kako ljudi promatraju sve odnose, istakli su još jednu stvar na koju nije nitko reagirao. Naime, građani su zamijetili da otočki gradonačelnik „ratuje“ i obračunava se s onim kolektivima u kojima su dominantno zaposlene žene ili su žene rukovoditelji. Doista, u Hrvatskom radiju Otočac su dominantno zaposlene žene. Slična situacija je i s Dječjim vrtićom Ciciban, nije daleko odmaklo ni Gacko pučko otvoreno učilište. Još pred četiri godine poznato je kako je prošla direktorica Mladenka Orešković u Turističkoj zajednici. Jamačno da gradonačelnik ima problema sa – ženskim kolektivima. Vjerojatno da tamo treba uvesti reda pa ga uvodi. Na svoj način, do sada neviđen.
A zanimljivo je, iako su žene u pitanju, iako će se žene naći na ulici, iako su sve te žene potplaćene za svoj rad, da nije baš iskazana neka ženska solidarnost, daje malotko stao u obranu žena, da je malotko zabrinut za ženska prava. Niti je tko ustao u zaštitu žena. Žene su žene, s njima se može već kako se hoće, s muškarcima već nije tako. Valjda u tome provincija ima svoja neka posebna i drugačija pravila.
M.K.


Biskup Kovač predvodio misu zadušnicu za žrtve iz jame Jazovke
JAZOVKA - Biskup Kovač propovijed je započeo opisnom slikom nastanka jame: „Kap po kap, voda je strpljivo oblikovala kamen, otvarala dubinu, stvarala prostor skriven ljudskom oku.“ Među ostalim je upitao je li jama „mogla slutiti da se gotovo sve na ovome svijetu može...

Završena izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe
ZAGREB - Na Hrvatskom vojnom učilištu Dr. Franjo Tuđman u petak je održana završna svečanost 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe.
Izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe provedena je od 15. rujna 2025. do 19. lipnja 2026. u Zagrebu,...