
OTOČAC – Na Dabru se digla kuka i motika, nema vijesti na našim dalekovidnicama da ne počinju s – Dabrom. Dabro je ovaki, Dabro je onaki (da parafraziramo Dinu Dvornika), Dabro ne valja, a mi svi drugi – cvijeće.
Jer po Dabri se udara već godinicu dana (napali na nj crveni i posrbice), te objavljena snimka gdje puca iz pištolja, pa se protegla vijest da je dao maloljetniku da puca iz automatskog oružja, pa onda osvanula snimka kako pjeva bećarac u čast Anti Paveliću (začudno, ne spominje ga u pjesmi, ali insinuacije su opasnije od činjenica), pa osvanula snimka da rasteže harmoniku i ne pjeva, a drugi pjevaju pjesme „ustaškog sadržaja“. I naravno Dabro za sve kriv. Treba njega, treba, vele crveni i posrbice.
A sjetimo se kako se samo Mesiću progledalo kroz prste kad je pjevao tamo negdje u Australiji neku ustašku, opravdao se da je samo – zijavao. I priča završena. Sjetimo se kako je časni Porfirije pjevao s četnicima u Americi o kokardi i Dinari, opravdao se da je samo – zijevao. I nikome ništa, „zijavalice“ kod nas uspijevaju. Pa što ne bi i Dabro rekao da je sao – zijevao.
Ali, kako Dabru treba dotući do kraja i izbaciti iz Hrvatskog sabora, crvena falanga je krenula u detaljno istraživanje „lika i djela“ Dabrina. Čisto udbaškima metodama. Pa otrkili su tako da rođen u Beogradu, majke ti mile. Ali nije ni na tome stalo, „otkrili su“ da je Dabro polutan, da mu je majka Srpkinja i da ima rođake u Republici Srpskoj. Pa da je neki daljnji rođak s nekim igračem iz Osijeka koji je otišao u Beograd.
Hm! Što sada s Dabrom? Po čistom „srpskom svetu“ Dabro je – Srbin. Jer tko god ima i „devetu kap“ srpske krvi, taj je - Srbin. Ako može jedan Ruđer Bošković biti proglašen Srbinom, da ne spominjemo niz drugih, kako ne bi mogao i jedan Dabro. Mora bit „naš“.
Postaje to nezgodno do zla boga, Dabro „naš“ pa pjeva ustaške pjesmice. A mi napali Hrvate i ocrnjujemo ih ustaštvom zbog toga, a Hrvati ni krivi ni dužni jer ustaške pjesmice pjeva Srbin Dabro. Nešto tu jako ne štima.
I što će se sada događati? Vjerojatno će se ta haranga stišavati jer Dabor je „naš“ a „mi“ to nismo znali, „samo sloga Srbina spašava, pa red je spasiti i Dabru. A haranga će se prebacivati na nekoga drugoga, samo treba pričekati koji dan i vidjeti na koga.
A Dabro, „kano klisurina“, ne popušta pred crvenima i posrbicama.
M.K.


Biskup Kovač predvodio misu zadušnicu za žrtve iz jame Jazovke
JAZOVKA - Biskup Kovač propovijed je započeo opisnom slikom nastanka jame: „Kap po kap, voda je strpljivo oblikovala kamen, otvarala dubinu, stvarala prostor skriven ljudskom oku.“ Među ostalim je upitao je li jama „mogla slutiti da se gotovo sve na ovome svijetu može...

Završena izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe
ZAGREB - Na Hrvatskom vojnom učilištu Dr. Franjo Tuđman u petak je održana završna svečanost 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe.
Izobrazba 25. naraštaja Napredne časničke izobrazbe provedena je od 15. rujna 2025. do 19. lipnja 2026. u Zagrebu,...